Cookaholics Bulletin Board
https://cookaholics.org/

$10 a day
https://cookaholics.org/viewtopic.php?f=12&t=149
Page 1 of 7

Author:  JesBelle [ Thu Feb 05, 2009 7:27 pm ]
Post subject:  $10 a day

Okay, so $10 is the goal, and I go over once in a while. Basically, I have $400 per month to buy groceries, cleaning supplies, and OTC drugs. Y'know, the stuff you normally get at the grocery store. So, if I keep the food to around $10 per day, that leaves around $100 for the other stuff.

Granola (my breakfast) costs about $1.50 per day.

This week we had/are having --
Sun - Spanish-Style Braised Lentils with Sausage -- $2.17/serving
Mon - Baked Manicotti Puttanesca & Caesar Salad -- $3.96/serving (too spendy, need to whittle)
Tue - Leftover Manicotti (had a root planing that day, decided to eat something soft)
Wed - K'tiao (pork and shrimp soup) -- $4.13/ serving (but it shares some costs with a stir-fry we had last week)
Thur - (first day w/ houseguest) Lasagna Bolognese and Caesar Salad -- $4.20/ serving
Fri - Oven Fried Fish, Roasted Squash -- $5.29/serving (ouch)
Sat - Tomato Soup and Monterey Melts -- $3.62/serving

I should also add that we usually have small portions of last night's dinner for lunches, so if I keep dinner to $3/ serving or under, we do pretty well. I also don't really know what a dish is going to cost until I've made it. CI and CC's recipes, in particular, seem to have ginormous serving sizes, so I don't really know the per serving price until I know how much we'll really eat. Monday's dinner came out to $3.96/ serving but, once I realized that we get about 10 servings out of a full batch, rather than 8, it became more like $3.33/ serving. If I can get ricotta on sale, then that particular meal will fit into our budget.

Author:  TheFuzzy [ Sat Feb 07, 2009 1:52 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Jesbelle,

BTW, if you make your own granola, it's very cheap, and generally better than store-bought.

Author:  JesBelle [ Sat Feb 07, 2009 5:28 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Actually, I do make my own granola. This week is Tropical Fruit Granola. My own blend, but CI's method.

Tropical Fruit Granola

3 cups rolled oats
1 cup sliced almonds
1 cup macadamia nuts
1 cup unsweetened coconut flakes
¼ cup agave nectar
¼ cup brown sugar
1/3 cup coconut oil
1/8 teaspoon salt
1 teaspoons vanilla extract
½ cup banana chips
½ cup dried papaya, diced

1. Adjust oven rack to center position and heat oven to 325°. Mix oats, nuts, and coconut together in large bowl.

2. Heat agave nectar and brown sugar together with oil and salt in small saucepan, whisking occasionally, until warm. Add vanilla; pour mixture over dry ingredients; stir with spatula until dry ingredients are thoroughly coated. Turn mixture onto 11x13-inch jelly-roll pan, spreading into an even layer.

3. Bake, stirring and respreading mixture into an even layer every 5 minutes, until granola is light golden brown, about 15 minutes. Immediately turn granola onto another jelly-roll pan to stop cooking process. Stir in dried fruits, then spread granola evenly in pan; set on a wire rack and cool to room temperature. Loosen dried granola with a spatula; store in airtight container.

Servings: 7
Yield: 6 cups

Much better than store-bought and more nutritionally dense. Not however, really any cheaper.

Author:  Darcie [ Sat Feb 07, 2009 7:01 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Kati,

I applaud your efforts and will follow this thread closely, and regale you with tales of how I almost make my budget goals.

There are two of us, but we feed two of Greg's coworkers at least 3 meals per week. (In return, they take us out to dinner once or twice a week, so theoretically the food costs are returned to us.) I try to keep the food, cleaning supplies, and pet supplies (for 6 cats) to $100/week, but I exceed it occasionally. This week I spent about $113, but I bought Parm/Reggiano that will last a month, and I stocked up on four pounds of butter at $1.50 per pound. I also spent more on meat than usual because we discovered a great meat shop about 10 miles from here that smokes their own bacon, makes sausages, etc., and I splurged on two pounds of bacon (should last a month), two pounds of ground beef, some red pepper brats and some "dried beef" that has the texture of pastrami. Plus I got some neat "ring bologna" (an upper Midwest thing for sure) that is also smoked. All that meat only cost $26, so I don't feel too bad. (BTW it costs us $2.00 in gas to get to and from this place, which I factor into the grocery costs.)

Tonight we had double butter burgers and garlicky oven fries (CC). This was surely not a health fest. I haven't tried to calculate the per serving cost - I just rely on achieving my weekly budget goals. Kati, how do you factor in costs for herbs, spices, condiments, etc.?

Author:  JesBelle [ Sat Feb 07, 2009 10:56 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Darcie,

Wowsers. I told Geekboy that the cats (we have 4) were no longer part of the household budget since they managed to break it every month. I also don't really factor gas in. I do try to manage the shopping trips to keep that cost down, though. We go to Meijer most weeks since it's next door to where I work. We go to Holiday Market -- where we get our meat -- every other week. And we go to Whole Foods on the weeks we don't go to Holiday. That's why I plan menus 2 weeks in advance.

Living Cookbook figures the cost of each meal. So long as it know that I paid $x for 4 oz of oregano, it can figure how much I use per dish. It's not perfect -- I often use so little salt in a dish that it comes out as $0.

Here is how it breaks down Marilyn's Toffee:

Recipe Cost
Recipe: $19.68
Serving: $0.82

Cost Per Ingredient
1 lb unsalted butter $4.99
½ teaspoon salt $0.01
2 cups granulated sugar $1.26
3 tablespoons water n/a
1 cup slivered almonds $2.69
12 ounces semi-sweet chocolate $5.62
2 cups lightly toasted pecans $5.00


The serving cost is based on my mostly arbitrary guestimate of 24 servings per batch. It also thinks I use organic butter, but if the cash ain't there, I don't.

My granddad loves that ring bologna. I don't think any of the stores where he lives carries it anymore. Maybe I should look around for some before I visit next time. ;)

Author:  trinket [ Sun Feb 08, 2009 11:42 am ]
Post subject:  Re: $10 a day

Jes,

I love this thread. It makes me realize I can cut way down on what I spend for groceries!

Manicotti Puttanesca sounds wonderful. Where did you get the recipe? Thanks.

trink.

Author:  JesBelle [ Sun Feb 08, 2009 12:55 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Trink,

Thanks. The recipe is on CI's website. I liked the version from C&B better, though.

Author:  Kathy Henry [ Sun Feb 08, 2009 1:10 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

I am also enjoying this thread & will follow closely. Soups are also a great way to cut costs. Both for lunches & dinners.
I probably make soup about once a week.
Kathy

Author:  JesBelle [ Sun Feb 08, 2009 3:58 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Wow, thanks. :D We still have Houseguest Harry this week, so some of these meals are a bit splurgy. Mostly, it's the fact that I am including desserts that makes them so. For S&G, I thought I'd include the beer pairings, too (though not the prices, suffice it to say, they are eating up a fair share of my cushion). Harry and I love beer, but it's not really something I can indulge in on a regular basis due to the budget. You can bet I'm making up for some lost time now.


Sun - Leftovers -- Geekboy is at the Geniusmoot tonight and Harry is visiting his sister for dinner. I'm taking a night off and relieving a bit of stress on the fridge shelves.

Mon - Seared Salmon in Balsamic Glaze, Ten-Minute Root Veggies, Dill Biscuits, and Chocolate Pots de Crème - $5.39/serving - Chambly Noire by Unibroue (originally slated for V-day, but we are going out, instead.)

Tue - Hearty Tuscan Bean Stew and Caramelized Pears with Blue Cheese in Black Pepper Caramel Sauce - $2.24/serving - no beer, I have another root scaling that day and may not partake of adult beverages :(

Wed - Poulet en Cocotte, Mashed Potatoes, Gravy, Creamy Peas with Ham and Onion, Pumpkin Pie - $7.32/serving - Saison d'Erpe-Mere

Thur - Harry cooks his famous Baked Potato Soup!

Fri - Potato-Cheese Pierogi, Kielbasa, Sweet and Sour Coleslaw - $2.54/serving - 1554 by New Belgium Brewing

Sat - Dinner out with Harry and another couple


Just realized that's a whole bunch of taters. Well, we only get Harry once a year, Geekboy might as well enjoy starchfest while Harry and I consume the brews.

Author:  marygott [ Sun Feb 08, 2009 4:10 pm ]
Post subject:  Re: $10 a day

Your menus are amazing. Would you share the pear recipe, that one really speaks to me?

It is astounding what you are producing on your budget, give yourself a big pat on the back. And a beer.

Mary

Page 1 of 7 All times are UTC - 7 hours [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/